پوکی استخوان

پوکی استخوان ( Osteoporosis یا اُستئوپروز) چیست؟

پوکی استخوان شایع ترین بیماری متابولیک استخوان است، در این بیماری میزان ماده مینرال و ماده آلی استخوان به طور متناسب کاهش می یابد. پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوانها ضعیف و شکننده می ­شوند و خطر شکستگی آنها افزایش می ­یابد.

پوکی استخوان یا استئوپروز  Osteoporosisبه معنی کم شدن تراکم استخوان(BMD)  است که به دنبال آن قدرت استخوان کم و شکننده میشود  و احتمال بروز شکستگی در آن افزایش می یابد. پوکی استخوان معمولاٌ به تدریج پیشرفت می کند و هیچ علامتی از خود بروز نمی دهد تا وقتی که شکستگی بوجود می آید.

عوامل زیر در میزان حداکثر تراکم استخوانی نقش دارند:

  • عوامل ژنتیکی
  • جنس
  • نژاد
  • فعالیت فیزیکی

پوکی استخوان در هر دو جنس زن و مرد با افزایش سن اتفاق می افتد که در خانمها به دنبال قطع تولید هورمون استروژن در سن یائسگی  تشدید می شود.

همچنین بدنبال مصرف طولانی مدت برخی از داروها مانند کورتونها و ابتلا به بعضی از بیماریها مانند هیپرتیروییدی‚سلیاک وهیپر پاراتیروییدی نیز ریسک ابتلا به پوکی استخوان در فرد افزایش می یابد.

پوکی استخوان یک بیماری خاموش است. بدین معنی که معمولا بدون علامت باقی می ماند تا زمانی که فرد بدلیل ایجاد درد یا شکستگی به پزشک مراجعه کند.

پوکی استخوان(Osteoprosis)  یک بیماری شایع متابولیک استخوان بوده و در آن کاهش عمومی و شدید در توده استخوانی (پوک شدن استخوان) به وجود می‌آید، که در آن عناصر تشکیل دهنده استخوان از نظر کیفیت تغییر نمی‌کند، ولی از نظر کمیت کاهش می‌یابد. در این بیماری به فعالیت استئوکلاست افزوده می‌شود. در ضمن خانمها بسیار بیشتر از آقایان دچار پوکی استخوان می‌شوند. و همینطور با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می‌شود.

از آنجاییکه حداکثر تراکم استخوانی معمولا تا سنین 30-35 سالگی ایجاد می شود جهت پیشگیری از پوکی استخوان به خصوص بعد از این سنین نیاز به مصرف مکملهای تغذیه ای مانند کلسیم-ویتامین د و سیلیکون و….ضروری به نظر می رسد.

اپیدمیولوژی (آمارها)

به علت شیوع جهانی، بیماری پوکی استخوان به عنوان یک عامل مرتبط با سلامت عمومی مورد توجه قرار گرفته است. تخمین زده شده که بیشتر از 200 میلیون نفر در کل دنیا از این بیماری رنج می­برند.مطالعاتی که توسط وزارت بهداشت ایران صورت گرفته نشان می­دهد که 47% زنان و 44% مردان بالای 50 سال در ایران دچار کمبود توده استخوانی هستند و همچنین 6/4 % افراد 20 تا 70 سال در ایران به پوکی استخوان در ستون فقرات مبتلا هستند. از هر 4 زن ایرانی بالای 50 سال 1 نفر به پوکی استخوان مبتلا می­باشد.

اثر اسوالین بر پوکی استخوان:

سیلیکون موجود در اسوالین ، ساخت کلاژن نوع 1 که در داربست استخوانها نیز موجود میباشد را افزایش میدهد. با افزایش کلاژن در داربست استخوانی،  استخوانی مستحکم تر شکل میگیرد و ترمیم شکستگی های استخوان افزایش میابد. همچنین  غلظت مواد آلی و معدنی استخوان (مینرالیزیشن )را افزایش میدهد.

 اسوالین فعالیت سلولهای استخوان ساز(استئوبلاست)را افزایش میدهد و فعالیت سلول های استخوان خوار (استئوکلاست) را کاهش میدهد، بنابراین در ساخت استخوان نقش به سزایی دارد.

در تحقیقات انجام شد ثابت شده است که افرادی که بیشتر از 40 میلی گرم در روز سیلیکون مصرف میکنند نسبت به کسانی که زیر 14 میلیگرم سیلیکون مصرف میکنند در روز، 10 درصد تراکم استخوان بیشتری دارند.

در تحقیقات دیگری نشان داده شده که با افزایش مصرف سیلیکون از 15 میلیگرم تا 45 میلیگرم در روز تراکم استخوان در آقایان و خانم ها روند رو به رشد قابل توجهی داشته است.

مطالعات دیگری که انجام گرفته نشان داده که در رژیم غدایی کلسیم و ویتامین د3 همراه با سیلیکون نسبت به رژیم غذایی کلسیم و ویتامین د3 به تنهایی اثر بسیار چشمگیری بر روی افزایش تراکم استخوان داشته.

همچنین منیزیم موجود در بسته اسوالین خود نقش مهمی در ساختار استخوان داشته. به طوری که 60% از منیزیم موجود در بدن در استخوانها ذخیره میشود.

ویتامین سی موجود در بسته اسوالین علاوه بر اثر مثبت در افزایش جذب سیلیکون ، نقش در حفاظت از استخوان و بافت غضروف دارد.

در تحقیقی که بر روی 100 شکستگی استخوان لگن صورت گرفت ، نشان داد، افرادی که از میتامین سی بیشتری در روز مصرف میکردند نسبت به افرادی که از ویتامین سی کمتری مصرف میکردند، شکستگی استخوان لگن کمتری داشتند.

همچنین تحقیقات آزمایشگاهی نشان داد ه اند که ویتامین سی باعث افزایش ساخت کلاژن میشود .

با تمام این شواهد اٌسوالین با داشتن محتویات سیلیکون دی اکساید 15%، میزیم 315 و ویتامین سی کمک به جلوگیری از پوکی استخوان و درمان این بیماری میکند. همچنین به ترمیم سریع تر شکستگیها و جراحی های استخوان کمک می کند.

 

ثبت ديدگاه