تاثیر موکونا بر سلامت مغز

//تاثیر موکونا بر سلامت مغز

تاثیر موکونا بر سلامت مغز

موکونا یک گیاه بومی گرمسیری است که به لوبیای مخملی شناخته شده است. این گیاه از زمان قدیم مورد استفاده بوده و در علم جدید علاقه دانشمندان را به خود جلب کرده است. در کتاب آیورودا طب سنتی هند از این گیاه از 1500 سال قبل از میلاد مسیح برای درمان بیماری ها و مشکلاتی مانند نیش مار، مشکلات گوارشی، نا توانایی های جنسی و رفتارهای مالیخولیایی استفاده شده است.

ماده موثره در گیاه موکونا چیست؟

جادوی اثر هر گیاه دارویی در ماده موثره موجود درون آن است. در گیاه موکونا ماده موثره لو دوپا یا L-dopa میباشد. این ماده موثره طبیعی پیش ساز چندین انتقال دهنده عصبی مانند آدرنالین، نورآدرنالین و دوپامین است.

هنگامی که لو دوپا از سد خونی و مغزی عبور میکند وارد مغز میشود، میزان دوپامین مغز افزایش میابد و باعث تنظیم خلق و خو و فعالیت شناختی مغز میشود.

همچنین موگونا دارای فعالیت آنتی اکسیدان چشمگیر می باشد. آنتی اکسیدان با جمع آوری رادیکالهای آزاد باعث کمتر شدن تخریب مغزی میشود و در بیماری آلزایمر قابل استفاده است.

آیا موکونا تاثیری بر استرس دارد؟

در طب قدیم آیورودا از موکونا برای کاهش استرس و تقویت قوای ذهنی استفاده می شود. یک تحقیق بر روی 120 مرد که از استرس رنج می بردند از مکمل ها ی گیاه موکونا استفاده کردند و به طور مشخصی سطح استرس آنها کاهش یافت. این نتایج نیاز به بررسی های بیشتری دارند ولی چشم انداز جدیدی در کمک به درمان استرس ارائه میدهد.

آیا موکونا در بیماری پارکینسون اثربخش است؟

پاسخ مثبت است.

در بیماری پارکینسون میزان  تولید دوپامین مغز کاهش میابد. به دلیل اینکه موکونا به صورت مثبتی اثر بر روی میزان دوپامین مغز دارد و اثرات جانبی دوپامین صنعتی مانند حالت تهوع ، استفراغ و حرکات ناخودآگاه ماهیچه ها را ندارد ، نگاه دانشمندان به استفاده از این گیاه برای کمک به درمان بیماری پارکینسون می باشد.

مکمل درمانی با گیاه موکونا:

این گیاه دارای تاریخچه ای طولانی برای استفاده در تقویت سلامت مغز میباشد. تحقیقات جدید نیز این ادعاها را حمایت میکنند و امید برای استفاد از این گیاه در زمینه های گسترده تر در علم پزشکی در آینده وجود دارد.

منبع

ثبت ديدگاه