مدیریت بیماری و مصرف دارو در رمضان

//مدیریت بیماری و مصرف دارو در رمضان

مدیریت بیماری و مصرف دارو در رمضان

مدیریت مصرف دارو برای پزشکان و هم برای بیماران روزه دار سختی های خود را دارد.

اما در مواردی می توان با تنظیم رژیم های دارویی امکان روزه گرفتن را برای کسانی که دارو مصرف می کنند ایجاد کرد.

فراموش نکنید که تغییر هر گونه مدل مصرف دارو تنها باید با توصیه پزشکتان همراه باشد.

بیمارانی که به صورت مزمن دارو مصرف می کنند می بایست مصرف دارو را در زمان سحر و افطار تنظیم کنند. برای داروهایی که چند بار در روز مصرف میشوند استراتژی توصیه شده این است که از فرمولاسیون های دیر باز شونده وبا اثر طولانی (sustained release, long-term)  استفاده بکنند.

 می توانید با پزشک خود در مورد امکان تغییر داروی خود به داروهایی با تاثیر طولانی مشورت نموده تا به مصرف 1 یا 2 بار دارو در روز برسید.

کسانی که دارویی را برای شرایط کوتاه مدت مانند آنتی بیو تیک ها برای عفونت و یا ضد درد و التهاب استفاده می کنند میتوانند از پزشک خود درخواست کنند تا رژیم های 1 یا 2 بار در روز ررا برایشان تجویز نماید.

مصرف داروهای غیر خوراکی مانند تزریقی ها ، تنفسی ها، شیافها و قطره های گوشی و چشمی معمولا در هنگام روزه منعی ندارد.

برای مشکلاتی مانند میگرن باید تمام تلاش جهت دوری از عوامل تحریک کننده انجام شود. مانند خوردن سحری و افطار کامل و مصرف آب فراوان و دوری از تابش مستقیم نور خورشید به علت هیدراته بودن.

کسانی که بیماری فشار خون دارند نیز باید آب فراوان مصرف کنند و دائما فشار خون خود را در طول روز چک نموده و مراقب علامی مانند سرگیجه و کاهش فشار خون باشند.

دیابت یکی از سخت ترین بیماری ها برای مدیریت کردن برای روزه داران می باشد.

تحقیقات نشان داده از بین افراد مسلمان مبتلا به دیابت 86% افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و 43% افراد مبتلا به دیابت نوع 1 روزه میگیرند. روزه در افراد دیابتی احتمال هایپوگلایسمی (کاهش شدید قند خون) و کتواسیدوزیس رو بالا می برد و این افراد در صورتی که میخواهند روزه بگیرند حتما باید زیر نظر پزشک باشند.

ماه مبارک رمضان ماهی برای جمع شدن در کنار هم و جشن گرفتن روح و بدن می باشد . اگر با نظر پزشک امکان مدیریت بیماری و مصرف دارو را دارید میتوانید از این ما لذت ببرید اما اگر پزشک روزه را برای شما منع کرد با اصرار به بدنتان ضرر نزینید و به جسم و روانتان احترام بگذارید.

 

منبع

ثبت ديدگاه