آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید چیست؟

(RA) آرتریت روماتوئید یا Rheumatoid arthritis

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک اختلال التهاب مزمن و سیستمیک با علت ناشناخته می باشد که با درد و تورم قرینه در چندین مفصل و خشکی صبحگاهی و خستگی مشخص می شود و اغلب با دوره هایی از تشدید و کمتر با بهبودی حقیقی همراه است . علت دقیق روماتیسم مفصلی ناشناخته‌است ولی در ایجاد این بیماری ایمنی سلولی و ایمنی هومورال هر دو نقش دارند. از جمله علل احتمالی ایجاد این بیماری عفونت‌ها را ذکر کرده‌اند.در همین زمینه باکتری‌ها، مایکو باکتری‌ها، مایکو پلاسما و حتی ویروس‌ها به عنوان عوامل مسبب تحت بررسی قرار گرفته‌اند.

 

سیر بیماری آرتریت روماتوئید:

در این بیماران آسیب های مفصلی به سرعت ایجاد شده و پیشرفت می کند، آسیب مفصلی ممکن است بصورت آسیب غضروف مفصل باشد. در این موارد غضروف دچار خوردگی میشود و مفصل بتدریج پوشش غضروفی خود را از دست میدهد.  استخوان نزدیک مفصل کم کم دچار پوکی میشود. ممکن است کپسول مفصل و یا رباط های اطراف مفصل هم آسیب ببینند  .به مرور زمان مفصل تغییر شکل پیدا میکند و بیمار در استفاده از مفصل مبتلا دچار مشکل میشود. بطور مثال انگشتان دست و مچ دست تغییر شکل داده و استفاده از دست مشکل میشود.

بدون انجام درمان، پیشرفت آسیب مفصلی در اکثر بیماران اتفاق می افتد و بیماران دچار ناتوانی قابل توجه می شوند. این بیماری بیشتر در زنان سنین 40 تا 50 سال دیده می شود و از دهه ی 5 تا دهه ی 7 ریسک ایجاد بیماری ثابت و از دهه ی 7 به بعد ریسک ایجاد بیماری کاهش میابد.آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی Rheumatoid arthritis

علائم بیماری آرتریت روماتوئید:

علائم مفصلی: منجر به خشکی صبحگاهی که معمولا  بیش از 1 ساعت طول می کشد از علائم این بیماری می باشد. صبح بدترین زمان روز برای بیمار می باشد و علائم بیمار به تدیج با فعالیت متوسط بهبود می یابند .

خشکی عمومی شایع است و معمولاً پس از دوره‌های بی حرکتی، به بیشترین حد خود می‌رسد، خشکی صبحگاهی با مدتی بیش از یک ساعت تظاهری تقریباً تغییر ناپذیر از آرتریت التهابی است و ممکن است در افتراق آن از انواع متعدد بیماری‌های مفصلی غیر التهابی، کمک کننده باشد.

در مجموع نشانه‌های آرتریت روماتوئید از این قرارند:

  • خشکی صبحگاهی مفاصل
  • تورم مفاصل
  • درد مفصلی
  • ضعف و خستگی
  • ندول‌های روماتوئید

 مفاصل مبتلا در این بیماری متورم، گرم  بوده با گذشت زمان منجر به تخریب و تغییر شکل مفصل درگیر می شود.

بیماری آرتریت روماتوئید با توجه به اینکه بیماری سیستمیک است جدا از ابتلای مفصلی، تظاهرات خارج مفصلی دارد که شیوع کمتری دارند. این تظاهرات عبارتند از:

۱. گره‌های روماتوئیدی (۳۰-۲۰ درصد) در سطح خلفی ساعدها و در نواحی در معرض فشار مکانیکی ایجاد می‌شود.

۲. رماتیسم ریوی: که در آن لایه‌های جداری و نیز نسج ریه مبتلا می‌شوند.

۳. رماتیسم قلبی

۴. درگیری چشمی، عصبی و مغز استخوان با شیوع کمتری دیده می‌شود.

اهداف درمان عبارتند از: ۱- تسکین درد ۲- کاهش التهاب ۳- محافظت ساختارهای مفصلی ۴- حفظ عملکرد و ۵- کنترل درگیریهای سیستمیک فرد.

اثر اسوالین بر آرتریت روماتویید:

سیلیکون دی اکساید موجود در اسوالین در کنترل درد وترمیم غصروف و استخوان آسیب دیده نقش قابل توجه ای دارد وپودر منیزیوم خوراکی

داروی اسوالین Osvalin

 موجود در پک اصلی محصول اثر ضد التهابی داشته و جز ویتامین ث آن اثرسیلیکون دی اکساید را تقویت کرده و ساخت کلاژن را افزایش می دهد. در نتیجه در درمان این بیماری با افزایش ساخت کلاژن در غضروف مفاصل کمک به ترمیم مفاصل آسیب دیده میکند و از علائمی مانند درد، سفتی مفاصل و محدودیت حرکت در این بیماران میکاهد.

 

 

1396-7-12 12:39:11 +00:00 16 شهریور , 1396|Categories: اخبار و مقالات پزشکی|Tags: |بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه