آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید چیست؟

(RA) آرتریت روماتوئید یا Rheumatoid arthritis

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک اختلال التهاب مزمن و سیستمیک با علت ناشناخته می باشد که با درد و تورم قرینه در چندین مفصل و خشکی صبحگاهی و خستگی مشخص می شود و اغلب با دوره هایی از تشدید و کمتر با بهبودی حقیقی همراه است . علت دقیق روماتیسم مفصلی ناشناخته‌است ولی در ایجاد این بیماری ایمنی سلولی و ایمنی هومورال هر دو نقش دارند. از جمله علل احتمالی ایجاد این بیماری عفونت‌ها را ذکر کرده‌اند.در همین زمینه باکتری‌ها، مایکو باکتری‌ها، مایکو پلاسما و حتی ویروس‌ها به عنوان عوامل مسبب تحت بررسی قرار گرفته‌اند.

 

سیر بیماری آرتریت روماتوئید:

در این بیماران آسیب های مفصلی به سرعت ایجاد شده و پیشرفت می کند، آسیب مفصلی ممکن است بصورت آسیب غضروف مفصل باشد. در این موارد غضروف دچار خوردگی میشود و مفصل بتدریج پوشش غضروفی خود را از دست میدهد.  استخوان نزدیک مفصل کم کم دچار پوکی میشود. ممکن است کپسول مفصل و یا رباط های اطراف مفصل هم آسیب ببینند  .به مرور زمان مفصل تغییر شکل پیدا میکند و بیمار در استفاده از مفصل مبتلا دچار مشکل میشود. بطور مثال انگشتان دست و مچ دست تغییر شکل داده و استفاده از دست مشکل میشود.

بدون انجام درمان، پیشرفت آسیب مفصلی در اکثر بیماران اتفاق می افتد و بیماران دچار ناتوانی قابل توجه می شوند. این بیماری بیشتر در زنان سنین 40 تا 50 سال دیده می شود و از دهه ی 5 تا دهه ی 7 ریسک ایجاد بیماری ثابت و از دهه ی 7 به بعد ریسک ایجاد بیماری کاهش میابد.آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی Rheumatoid arthritis

علائم بیماری آرتریت روماتوئید:

علائم مفصلی: منجر به خشکی صبحگاهی که معمولا  بیش از 1 ساعت طول می کشد از علائم این بیماری می باشد. صبح بدترین زمان روز برای بیمار می باشد و علائم بیمار به تدیج با فعالیت متوسط بهبود می یابند .

خشکی عمومی شایع است و معمولاً پس از دوره‌های بی حرکتی، به بیشترین حد خود می‌رسد، خشکی صبحگاهی با مدتی بیش از یک ساعت تظاهری تقریباً تغییر ناپذیر از آرتریت التهابی است و ممکن است در افتراق آن از انواع متعدد بیماری‌های مفصلی غیر التهابی، کمک کننده باشد.

در مجموع نشانه‌های آرتریت روماتوئید از این قرارند:

 • خشکی صبحگاهی مفاصل
 • تورم مفاصل
 • درد مفصلی
 • ضعف و خستگی
 • ندول‌های روماتوئید

 مفاصل مبتلا در این بیماری متورم، گرم  بوده با گذشت زمان منجر به تخریب و تغییر شکل مفصل درگیر می شود.

بیماری آرتریت روماتوئید با توجه به اینکه بیماری سیستمیک است جدا از ابتلای مفصلی، تظاهرات خارج مفصلی دارد که شیوع کمتری دارند. این تظاهرات عبارتند از:

۱. گره‌های روماتوئیدی (۳۰-۲۰ درصد) در سطح خلفی ساعدها و در نواحی در معرض فشار مکانیکی ایجاد می‌شود.

۲. رماتیسم ریوی: که در آن لایه‌های جداری و نیز نسج ریه مبتلا می‌شوند.

۳. رماتیسم قلبی

۴. درگیری چشمی، عصبی و مغز استخوان با شیوع کمتری دیده می‌شود.

اهداف درمان عبارتند از: ۱- تسکین درد ۲- کاهش التهاب ۳- محافظت ساختارهای مفصلی ۴- حفظ عملکرد و ۵- کنترل درگیریهای سیستمیک فرد.

اثر اسوالین بر آرتریت روماتویید:

سیلیکون دی اکساید موجود در اسوالین در کنترل درد وترمیم غصروف و استخوان آسیب دیده نقش قابل توجه ای دارد وپودر منیزیوم خوراکی

داروی اسوالین Osvalin

 موجود در پک اصلی محصول اثر ضد التهابی داشته و جز ویتامین ث آن اثرسیلیکون دی اکساید را تقویت کرده و ساخت کلاژن را افزایش می دهد. در نتیجه در درمان این بیماری با افزایش ساخت کلاژن در غضروف مفاصل کمک به ترمیم مفاصل آسیب دیده میکند و از علائمی مانند درد، سفتی مفاصل و محدودیت حرکت در این بیماران میکاهد.

 

 

10 ديدگاه

 1. مهین 21 فروردین 1397 در 15:34- پاسخ دادن

  با سلام
  مظالب خوب و مفیدی بودن.ممنونم
  فقط میشه لطفا منبع رو ذکر کنین یا مقاله مرتبطش رو معرفی کنین

 2. مرتضی 7 خرداد 1397 در 19:19- پاسخ دادن

  بچه من ۳ ساله است دچار آرتریت شده فقط می خوام بدونم برنامه غذایی مخصوصی داره یا نه؟

 3. سارا 16 خرداد 1397 در 23:12- پاسخ دادن

  لطفا مرا کمک کنید مفصل اخر نزدیک به ناخن انکشت شصت بشدت درد میکند و گرم است کمی تب و سر درد هم شبها دارم شبها درد بیشتر میشود سنم چهل و هفت سال است ایا ارتریت روماتئوید گرفتم

 4. Asadi 16 تیر 1397 در 22:30- پاسخ دادن

  این بیماری درمان ساده ای دارد
  میتونم راهنمایتون کنم

 5. اسرا 17 مرداد 1397 در 01:24- پاسخ دادن

  سلام میشه در مورد آرتریت روماتویید کودکان هم مطلب بذارید

 6. اسرا 17 مرداد 1397 در 01:26- پاسخ دادن

  من دخترم از دوسالگی تحت درمان بود ولی متاسفانه بعد یه سال قطع دارو الان چشمش درگیر بیماری شده وخیلی نگرانم لطفا در این مورد هم مطلب بذارید
  ممنون

  • سمانه 9 فروردین 1398 در 23:18- پاسخ دادن

   برید پیش دکتر یحیی عقیقی، مطبشون توی خیابان ایتالیاست

 7. حسین ایزدپناهی 17 مهر 1397 در 23:46- پاسخ دادن

  ممنون ازمعلومات مفیدتون متشکرم واقعادرسته همین حرفهادکتربه خواهرم گفته بود

 8. منیژه محمودی 10 آبان 1397 در 08:15- پاسخ دادن

  باسلام دکتر روماتولوژی برایم داوهای پرید نزلون سینورا قرس پنشنبه جمعه کلسیم دی تجویز کرده چهار سال هست میخورم وقتی رفتم پیش دکتر هیچ گونه مشل کبد وکلسترول وفشار خون نداشتم به میمنت داروها الان همشودارم الان خودم قرص پنشبه جمعه رو قطع کردم اون یکی قرصا رو کم کم قطع میکنم تا سلامتیمو دوباره به دست بیارم

 9. علی 25 اردیبهشت 1398 در 15:01- پاسخ دادن

  هر بیماری که آدم تو اینترنت دنبال علتش میگرده همون اولش مینویسند علتش معلوم نشده !!! این علم پزشکی با اینقدر تحقیقات تا حالا که نتونسته دلیل بیماریها رو کشف بکنه و کارش فقط روپوشی علایم بیماری هست به چه درد میخوره …….

ثبت ديدگاه